Vyberte stranu

Registrácia firmy v tejto krajine je pomerne jednoduchý proces a v nasledujúcom článku vám prinášame stručný návod na založenie s.r.o. v Chorvátsku. V súčasnosti je tendencia vlády smerujúca k redukcii administratívy súvisiacej so zriadením chorvátskej spoločnosti (d.o.o). 
Chorvátska republika je súčasťou Európskej únie a daňový systém je veľmi podobný väčšine daňových systémov iných členských štátov EÚ.

Niekoľko všeobecných informácií:

mapa založenie sro chorvatsko

Počet obyvateľov: 4.437.460 

Hlavné mesto: Záhreb

Jazyk: chorvátsky

Mena: Kuna (HRK)

Menový kurz: 1€ = 7,59 HRK (ku dňu 2.6.2020)

Podnikanie v Chorvátsku v skratke.  Áno, či nie?

Chorvátsko má veľmi dobrú polohu a predstavuje vynikajúce miesto pre investičné príležitosti. V roku 2009 vstúpilo do NATO a v roku 2013 do Európskej únie. Je isté, že tento krok urobil chorvátsky trh atraktívnejším pre zahraničných investorov.

 Má tiež výbornú infraštruktúru, čo je pre založenie s.r.o (d.o.o) v Chorvátsku jedným z kľúčových faktorov. Jeho diaľnice sú moderné a efektívne. Šesť námorných prístavov je pripravených prijímať a odosielať globálne nákladné zásielky. Najväčší morský prístav krajiny je v Rijeke, na pobreží Kvarnerského zálivu. Tento prístav má veľký význam pre rozvoj chorvátskeho hospodárstva. Deväť medzinárodných letísk naviac spája krajinu s celým svetom. 

Náklady na pracovnú silu sú nižšie ako náklady vo väčšine členských štátov.  Priemerná mesačná mzda tu dosahuje 1070 Eur.
Štandardná výška DPH je v Chorvátsku 25%. Niektoré výrobky sú zdaňované so zníženou sadzbou 13% a 5%. V Chorvátskej republike je sadzba dane zo zisku 12% pre spoločnosti s obratom do 3 000 000,00 HRK (približne 400 000,00 EUR) ročne a 18% pre spoločnosti s obratom presahujúcim uvedenú sumu. Je nutné zdôrazniť, že v čase výplaty zisku sa musí zaplatiť daň a daň z preplatku od 12% do 14,16%, v závislosti od mesta, v ktorom je spoločnosť registrovaná. Pokiaľ ide o výplatu zisku zahraničným vlastníkom, Chorvátsko podpísalo dohody, ktoré zamedzujú dvojitému zdaneniu s väčšinou krajín.

Niekoľko podnikateľských faktov o Chorvátsku

 • Chorvátsko má 7 medzinárodných letísk, z ktorých najväčšie je letisko Záhreb (letisko Franjo Tuđman) s najväčším počtom letov.
 • V roku 2019 sa začala výstavba terminálu na dovoz tekutého zemného plynu na ostrove Krk.
 • 49% populácie hovorí po anglicky,  34% po nemecky a 14% po taliansky, čo robí jeho populáciu pozoruhodne multijazyčnou.
 • Chorvátsko má každý rok prístup k 1 miliarde EUR zo štrukturálnych fondov EÚ, z ktorých väčšina sa používa na podporu podnikania.
 • Chorváti míňajú až 30% svojho rozpočtu na potraviny, čo je najvyššia miera medzi členskými štátmi EÚ (Eurostat).
 • Je druhou najbohatšou krajinou na Balkáne. 
 • 40% používateľov internetu nakupuje prevažne zo zahraničných webových stránok, zatiaľ čo 22% z nich chodí výlučne na miestne webové stránky (prieskum spotrebiteľskej mysle – 2017). 
 • Spoločnosti dosahujú 11% svojich príjmov z e-commerce (priemer EÚ 18%) (Eurostat 2017).
 • Televízia, ktorá dosahuje 90% trhu, má najširší dosah zo všetkých médií.

Graf: Prehľad priamych investícií v Chorvátsku
graf zalozenie s.r.o (d.o.o) v Chorvatsku

Založenie spoločnosti  v Chorvátsku

Pokiaľ sa rozhodnete expandovať do Chorvátska, porozmýšľajte nad typom spoločnosti, ktorú budete zakladať. Podobne ako v iných krajinách Európskej únie aj v Chorvátsku je možnosť výberu spomedzi niekoľkých:

 • Spoločnosť s ručením obmedzeným (d.o.o.)
 • Jednoduchá spoločnosť s ručením obmedzeným (j.d.o.o.)
 • Akciová spoločnosť (d.d.)
 • Všeobecné partnerstvo (j.t.d)
 • Komanditné partnerstvo (k.d.)
 • Výlučné vlastníctvo (Obrt)
 • Združenie hospodárskych záujmov
 • Pobočka

Založenie s.r.o. v Chorvátsku

Založenie s.r.o. (d.o.o.) v Chorvátsku je najpoužívanejšou formou spoločnosti. O tom, ako ju založiť sa vám budeme snažiť poradiť v nižšie. 
Sú dve možnosti na založenie s.r.o. (d.o.o.) v Chorvátsku   A to online alebo osobne.
Od roku 2019 je možnosť otvoriť firmu v Chorvátsku online, žiaľ táto možnosť je dostupná výhradne pre občanov Chorvátskej republiky. Pred založením chorvátskej firmy si naštudujte jednotlivé kroky, ktoré budete musieť vykonať. Rozhodnite sa, či si na všetky etapy trúfate sami, alebo požiadate o pomoc profesionálov. Spoločnosť s ručením obmedzeným v Chorvátsku (d.o.o.) je právnická osoba a zakladá sa pred notárom. Tento štatút sa preukazuje zápisom do súdneho registra.


V úvode zakladania s.r.o porozmýšľajte nad obchodným menom vašej firmy v Chorvátsku. Pri výbere názvu spoločnosti použite k nahliadnutiu už registrovaných spoločností portál súdneho registra. Vaše obchodné meno musí byť originálne a líšiť sa od už existujúcich zaregistrovaných obchodných mien. Činnosti vašej novej spoločnosti sformulujte tak, aby boli v súlade s chorvátskymi nariadeniami. 

Otvorenie bankového účtu v Chorvátsku


Základné imanie v tejto krajine je minimálne 20 000 HRK. To sa spláca vložením na bankový účet.
Založiť účet môžete v jednej z 28 komerčných bánk. Chorvátska národná banka (ČNB) slúži ako nezávislý regulátor všetkých komerčných bánk. Spomenieme len tie najvýznamnejšie.

Privredna Banka (PBZ) slúži pre retailových a firemných klientov v Chorvátsku a ponúka širokú škálu špecializovaných bankových produktov a služieb. Spoločnosť Raiffeisenbank Austria Zagreb (RBA) ponúka celý rad bankových a iných finančných produktov a služieb. Erste & Steiermärkische Bank poskytuje finančné produkty a služby individuálnym a firemným klientom v Chorvátsku. Banka pôsobí ako člen skupiny Erste Group a spravuje 132 pobočiek a 635 bankomatov v celej krajine.
Registrácia spoločnosti na obchodnom súde zahŕňa aj ďalšie poplatky. Bez ohľadu na typ spoločnosti, ktorú zložíte v Chorvátsku, notársky poplatok sa účtuje za vypracovanie a notifikáciu stanov. Za vypracovanie žiadosti o registráciu spoločnosti sa účtuje ďalší notársky poplatok. 

Virtuálne sídlo v Chorvátsku


Na založenie s.r.o. v Chorvátsku budete musieť disponovať registračným sídlom. Na optimalizáciu nákladov vám jednoznačne odporúčame virtuálnu kanceláriu. Primárne venujte pozornosť poskytovateľovi virtuálneho sídla. Preverte si všetky referencie na kvalitu poskytovaných služieb. Základný balíček by mal obsahovať prijímanie a skenovanie prijatej pošty a označenie poštovej schránky. Podľa vašich nárokov sa môžete rozhodnúť aj pre doplnkové služby ako napríklad prijímanie telefonických hovorov alebo prenájom konferenčnej miestnosti. V ponuke chorvátskych virtuálnych kancelárií nájdete aj tzv. luxusné virtuálne sídla na prestížnych adresách. Tie o vás poskytnú kvalitnú referenciu potencionálnemu klientovi, ktorý si na vás bude preverovať referencie napríklad cez Google street view. A takisto vám pomôžu odlíšiť sa od konkurencie. Nachádzajú sa prevažne na prestížnych adresách v centre Zagrebu.

Založenie s.r.o. (d.o.o.) v Chorvátsku zvyčajne trvá 10 pracovných dní.

Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás. 

S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

 • prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti
 • vybavíme všetky potrebné dokumenty
 • zriadime sídlo spoločnosti s preposielaním korešpondencie
 • pomôžeme s otvorením bankového účtu
 • zabezpečíme správu účtovníctva