Vyberte stranu

 

Ak sa vám už podarilo presadiť na domácom trhu a rozmýšľate do ktorej krajiny rozšíriť svoje podnikanie, jednoznačne vám odporúčame založenie s.r.o. v Maďarsku. Firma v Maďarsku môže byť prínosom pre vašu značku. Pre stále nenasýtený trh sa podnikanie v Maďarsku stáva lákadlom hlavne pre investorov v oblasti e-commerce.  Vzhľadom na stav podnikateľského prostredia je relatívne jednoduché zväčšovať svoj podiel na maďarskom trhu. Napomáha tomu aj fakt, že krajina je od r.1996 členom  OECD a od r. 2004 aj členom Európskej únie.  

 

Niekoľko všeobecných informácií:

 

 

sro madarsko
 • Hlavné mesto: Budapešť
 • Úradný jazyky EÚ: maďarčina
 • Mena: maďarský forint (HUF) 
 • Menový kurz: 1 Huf = 0,0029 eur (ku dňu 18.6.2019)

 

Podnikanie v Maďarsku v skratke. Áno, či nie?

 

Maďarsko má výhodnú geografickú polohu, čo je z hľadiska inkorporácie dôležitým faktorom. Je prepojené s významnými európskymi metropolami letecky, sieťou diaľnic, po železnici a po vode. Je členom EÚ a Schengenského priestoru. Trh je v mnohých segmentoch menej presýtený ako na Slovensku či v Českej republike. Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným v Maďarsku a následná expanzia je pomerne jednoduchá.
Maďarský IT sektor v posledných rokoch vykazuje rýchly rast. Väčšina veľkých softvérových spoločností sa nachádza v Budapešti. 

 

Dane v Maďarsku

V krajine je stanovená  9% daň z príjmu právnických osôb. Ide o paušálnu daňovú sadzbu, čo znamená, že z toho majú úžitok malé aj stredné podniky, a takisto korporáty.

 

Sadzby DPH v Maďarsku

V súčasnosti sú v Maďarsku stanovené tri sadzby DPH. Okrem týchto troch sadzieb existujú aj tovary a služby oslobodené od dane z pridanej hodnoty. V tom prípade za ne DPH ako maďarská firma platiť nemusíte.

 • Základná sadzba DPH v Maďarsku je 27% a stretnete sa s ňou najčastejšie.Je zároveň najvyššou sadzbou dane z pridanej hodnoty v rámci všetkých štátov EU. 27% DPH je reakciou na hospodársku krízu z roku 2008. Vzťahuje sa na väčšinu tovarov a taktiež služieb.
 • Znížená sadzba dane z pridanej hodnoty 18%. Štát ňou podporuje najmä predaj tovarov a služieb ako sú chlieb a pečivo, mlieko a mliečne výrobky, pekárenské produkty a ubytovacie služby.
 • Tretia sadzba DPH v Maďarsku je  5% a týka sa liekov a liečiv, kníh a tlačovín, zdravotníckych potrieb a produktov.  Na rozdiel od väčšiny EÚ krajín, vaša nová maďarská s.r.o. bude mať od prvého dňa registrované DPH. Registrácia DPH v Maďarsku je automatická a bezplatná.  Firma v Maďarsku sa dá zaloźiť aj bez toho aby bola platca DPH. Najbližšie sa však môže stať platcom len ak prekročí obrat alebo na prelome kalendárneho roku.

 

Prevádzkové náklady na založenie s.r.o. v Maďarsku

 

Prevádzkové náklady na maďarskú firmu sú porovnateľné ako vo väčšine štátov západnej Európy. Benefitom pre vašu maďarskú s.r.o (k.f.t.) môžu byť aj výhodné ceny nehnuteľností a ceny služieb. Priemerná mesačná mzda v Maďarsku je 360 tis. forintov (HUF), čo je približne o 60% menej ako priemer EÚ krajín. Vďaka 9% dani z príjmov sa založenie s.r.o v Maďarsku stáva častou voľbou investorov na expanziu.

 

Niekoľko podnikateľských faktov o Maďarsku

 

 • Nezamestnanosť sa pohybuje okolo 10% a konkurencia o pracovné miesto zostáva vysoká.
 • Maďarsko sa nachádza na križovatke štyroch hlavných európskych dopravných koridorov a ponúka okolo 1300 km diaľnic.
 • Automobilový priemysel je jedným z hlavných odvetví Maďarska a generuje takmer 21% celkového vývozu.
 • Maďarsko je najväčším výrobcom elektroniky v regióne strednej a východnej Európy a poskytuje 26% celkovej regionálnej výroby.
 • Farmaceutický sektor priamo zamestnáva približne 15 000 ľudí.
 • 99 % firiem v Maďarsku sú malé a stredné podniky.
 • Disponuje rozlohou 93 000 km2 a na hranici východnej a západnej Európy je optimálnou voľbou pre rozvoj podnikania malých a stredných spoločností.
 • Takmer 20 percent Maďarov žije v Budapešti a na jeho predmestiach.
 • Zisky v oblasti e-commerce za posledných 10 rokov vzrástli zo 140 miliónov eur na 1,65 miliárd eur.

 

 

Graf: Trhová ekonomika Maďarsko 2020
graf sro madarsko

Založenie spoločnosti  v Maďarsku

 

Tak, ako aj v iných krajinách aj v Maďarsku môžete založiť viacero typov spoločností. Kým ale zriadite maďarskú firmu, podrobne si naštudujte, ktorá forma je pre predmet vášho podnikania najvhodnejšia. Rozhodnite sa, či založíte firmu v Maďarsku sami, alebo tým poveríte profesionálov. Výber je možný z nasledovných foriem podnikania:

 • Spoločnosť s ručením obmedzeným (k.f.t.)
 • Akciová spoločnosť (r.t.) 
 • Všeobecné partnerstvo (k.k.t.)
 • Obmedzené partnerstvo (B.t)
 • Podnik pobočiek zahraničného subjektu (Fióktelep)

 

Založenie s.r.o v Maďarsku

 

V našom článku sa primárne budeme venovať zriadeniu spoločnosti s ručením obmedzeným (k.f.t) v Maďarsku. 

Celý proces založenia spoločnosti v Maďarsku začína tvorbou listín, výberom hlavného predmetu činnosti a názvu spoločnosti, ktorý nebude zameniteľný s názvom už existujúcej spoločnosti. Zakladateľské dokumenty sa podpisujú pred advokátom. Ešte pred samotným založením je potrebné vybaviť pre majiteľa budúcej maďarskej spoločnosti získanie DIČ a zabezpečiť sídlo pre maďarskú spoločnosť. Základné imanie pri kft spoločnosti v Maďarsku predstavuje 3 000 000 HUF, čo je približne 10 000 eur. Rovnako ako na Slovensku, aj v Maďarsku je možné predložiť čestné vyhlásenie správcu vkladu. 

 

Registračná adresa v Maďarsku

Nezabudnite na to, že na zápis spoločnosti s ruč. obmedzeným v Maďarsku budete potrebovať aj registračné sídlo. Je totiž jednou z nevyhnutností pre zápis spoločnosti do obchodného registra. Pre vaše podnikanie v Maďarsku môžete použiť priestor vhodný na podnikanie, alebo využiť služby virtuálneho sídla. Ak nie ste vlastníkom administratívneho priestoru, budete musieť získať súhlas správcu nehnuteľnosti. Na optimalizáciu počiatočných nákladov na prevádzku kancelárie, prípadne prenájom vhodných priestorov odporúčame využiť tzv. virtuálne sídlo. Pri počiatkoch vášho maďarského podnikania by to mohlo byť určite veľkým prínosom. Prevádzkovateľ virtuálneho sídla sa postará aj o preposielanie a skenovanie prijatej pošty na Slovensko. Zabezpečiť by mal tak isto aj označenie poštovej schránky. Pravidelné návštevy sídla firmy v Maďarsku tak prakticky nie sú vôbec potrebné. 

Luxusná adresa v Maďarsku

Pokiaľ máte záujem o prezentáciu vašej maďarskej spoločnosti luxusným sídlom, odporúčame vám jedno z virtuálnych sídiel na prestížnej adrese v Budapešti alebo v Gyori. Výhodou je, že suma za zriadenie luxusného adresy nie je značne vyššia ako za štandardnú virtuálnu kanceláriu. Pokiaľ zakladáte novú s.r.o. v Maďarsku a chcete získať akúsi prestížnu vizitku o vašej firme, určite vám odporúčame zvážiť aj túto možnosť. Poskytovateľ tohoto typu sídiel väčšinou ponúka aj nadštandardné služby akými sú virtuálna asistentka, zdvíhanie telefonátov vašej spoločnosti, či prenájom konferenčnej miestnosti. Viac o rozdiele medzi virtuálnym sídlom a luxusným virtuálnym sídlom si prečítajte v našom článku TU. 

prestizna adresa v budapesti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otvorenie bankového účtu v Maďarsku

Pri otvorení bankového účtu pre vaše podnikanie v Maďarsku je v ponuke niekoľko bánk.  Bankový systém je v zastrešení Magyar Nemzeti Bank – centrálnou bankou Maďarskej republiky. Ako príklad vysoko hodnotených bánk v Maďarsku uvádzame nasledovné.

OTP Bank, predtým Národná sporiteľňa, ponúka komerčné bankové služby v Maďarsku, Bulharsku, Rusku, na Ukrajine, v Chorvátsku, Rumunsku, na Slovensku, v Srbsku a Čiernej Hore. Poskytuje služby privátneho bankovníctva, poistenia, osobných a hypotekárnych úverov a služby internetového bankovníctva.

K&H Bank pre privátnych a korporátnych klientov v Maďarsku poskytuje rôzne bankové produkty a služby. Ponúka celú škálu finančných produktov vrátane správy účtov, investícií, úspor, pôžičiek, bankových záruk, služieb bankových kariet, financovania projektov, služieb privátneho bankovníctva, ako aj správy investičných fondov, lízingu a obchodovania s cennými papiermi.
Erste Bank je jedna z najstarších bánk v Maďarsku, ponúka bankám a iným finančným službám retailovú a firemnú klientelu v Rakúsku, strednej a východnej Európe a ďalších častiach sveta.

Samotný zápis spoločnosti do Obchodného registra prebieha spravidla do 4 -14 pracovných dní,  vo výnimočných prípadoch je však potrebné počkať ešte o niečo dlhšie. Komunikácia s úradmi v Maďarsku je výrazne jednoduchšia než u nás. Prebieha totiž výlučne elektronicky, po založení firmy je teda potrebné zriadiť si elektronické schránky, ktoré slúžia na komunikáciu s jednotlivými úradmi.  

Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás. 

S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

 • prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti
 • vybavíme všetky potrebné dokumenty
 • zriadime sídlo spoločnosti s pre-posielaním korešpondencie
 • pomôžeme s otvorením bankového účtu
 • zabezpečíme správu účtovníctva