Vyberte stranu

V tomto článku predstavíme ďalšiu z krajín Balkánu z pohľadu možností inkorporácie. Táto krajina podobne ako Rumunsko a Macedónsko ponúka benefit v podobe nízkej dane z príjmu právnických osôb. Založenie s.r.o v Srbsku  je pomerne jednoduchá záležitosť. 

Niekoľko všeobecných informácií:

Hlavné mesto: Belehrad

Mena: Srbský dinár (0,0085 euro ku dňu 11.5.2020)

Populácia: 6,982 miliónov (2018)

Úradný jazyk: Srbský 

Podnikanie v Srbsku v skratke.  Áno, či nie?

Jedným z pozitív v rámci krajiny ako potencionálneho miesta pre vaše budúce podnikanie je jeho strategická geografická poloha a vysoko kvalifikovaná pracovná sila. V súčasnosti bojuje s pomerne vysokou nezamestnanosťou. Je to jedným z dôvodov, prečo štát podporuje zahraničné investície. Priemerná mesačná mzda sa pohybuje okolo 350 Eur. Srbsko podpísalo niekoľko dohôd o voľnom obchode ako napríklad EZVO (Švajčiarsko, Nórsko, Island) a krajiny CEFTA (Bosna, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Moldavsko, Kosovo). Okrem toho má preferenčné obchodné dohody so Spojenými štátmi americkými.

S 15% sadzbou dane z príjmu a 20% DPH patria jeho prevádzkové náklady medzi najnižšie v Európe. Ceny elektrickej energie, plynu, poštových služieb, telefonovania cez pevnú linku a údržby motorových vozidiel sú najnižšie medzi 37 európskymi krajinami. 

Niekoľko podnikateľských faktov o Srbsku

 • Je členom CEFTA a EFTA
 • Srbsko je jedinou krajinou mimo Spoločenstva nezávislých štátov, ktorá má dohodu o voľnom obchode s Ruskou federáciou.
 • Pôsobia tu nadnárodné spoločnosti ako Gazprom, Telenor, Siemens, Fiat, Panasonic, Nestle, Stada, Benetton, Holcim a iné
 • AirSerbia patrí medzi najrýchlejšie rastúce letecké spoločnosti v Európe 
 • Podľa agentúry EUROSTAT má Srbsko najnižšie náklady na elektrinu, plyn, iné palivá v 37 európskych štátoch 
 • Srbská republika má uzatvorených 54 účinných dohôd o zamedzení dvojitého zdanenia
 • V Srbsku sa otvorilo 4. vývojové centrum spoločnosti Microsoft na svete
 • Univerzita v Belehrade je podľa Šanghajského rebríčka zaradená medzi 400 najlepších univerzít na svete (200 najlepších z fyziky a matematiky)
Graf: Miera zamestnanosti v Srbsku

Založenie spoločnosti  v Srbsku

V Srbsku tak ako aj na Slovensku je možné založiť niekoľko typov spoločností a síce:

 •  Akciová spoločnosť („a.d.“)
 • Všeobecné partnerstvo („o.d.“)
 • Obmedzené partnerstvo („k.d.“)
 • Spoločnosť s ručením obmedzeným („d.o.o.“)

Srbská s.r.o.

Najpoužívanejšou formou je však Spoločnosť s ručením obmedzeným (d.o.o.) a práve tej sa budeme venovať.

Môže mať jedného, alebo viacerých zakladateľov.   Pred rozhodnutím založiť s.r.o v Srbsku  zvážte aj ďalšie obchodné rozhodnutia, ktoré ovplyvnia vaše budúce podnikanie. Je dôležité rozhodnúť sa, kde zaregistrujete hlavné sídlo spoločnosti, zaplatíte DPH, počet zamestnancov, ako zvoliť účtovníka a tak ďalej.
Ak ste sa rozhodli prejsť celým procesom sami, v prvom rade venujte pozornosť príprave zakladateľských dokumentov a výberu vhodného obchodného mena vašej spoločnosti. 

Všetky právnické osoby a podnikateľské subjekty sú povinné zvoliť si svoj kód činnosti. Kód činnosti je dôležitý aj pri registrácii obratu prostredníctvom daňovej pokladnice.

Srbská s.r.o sa zakladá formou notárskej zápisnice u obchodného tajomníka na základe formálnej žiadosti. Minimálna výška základného imania na registráciu spoločností je nižšia ako 1 EUR. 

Celý proces založenia spoločnosti trvá 10 až 12 pracovných dní.

Virtuálne sídlo v Srbsku

Pri zakladaní spoločnosti v Srbsku budete potrebovať registračnú adresu tak ako aj pri zakladaní na Slovensku. Odporúčame vám využiť služby virtuálneho sídla. Namiesto prenájmu obchodných priestorov je možné prenajať si virtuálnu kanceláriu a zaregistrovať sídlo spoločnosti bez ohľadu na miesto, kde sa činnosti vykonávajú. Virtuálne kancelárie sa neprenajímajú iba na registráciu sídla spoločnosti, ale aj na príjem pošty, poskytovanie administratívnej podpory, zdvíhanie telefónu a podobne. Poskytovateľa služieb si ale starostlivo preverte. Rozhodnite sa tiež, aké služby v rámci virtuálnej adresy budete využívať. Viac k tejto téme si môžete prečítať v našom článku na danú tému TU. 


Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás. 

S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

 • prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti
 • vybavíme všetky potrebné dokumenty
 • zriadime sídlo spoločnosti s preposielaním korešpondencie
 • pomôžeme s otvorením bankového účtu
 • zabezpečíme správu účtovníctva