Vyberte stranu

Kde bolo tam bolo bola raz jedna firma menom Freya Corporation s.r.o. Firme sa pomaly začalo dariť a začala zvažovať využitie služieb marketingovej agentúry. A tam sa rozprávka končí. Marketing totiž takmer pochoval našu firmu.

Začiatok podnikania sme rozbehli na vzťahoch ktoré sme mali z bývalých zamestnaní a tiež prostredníctvom skupiny Učíme sa podnikať. Darilo sa nám poskytovať kvalitné služby, nastaviť interné procesy a nájsť si partnerov vo svete. Z uvedených dôvodov sme sa sme sa rozhodli investovať aj do marketingu. Nakoľko marketing nebola oblasť ani jedného z nás, rozhodli sme sa využiť marketingovú agentúru. 

Prvý pokus

Využili sme služby jednej menšej agentúry. Firma sa nám pozdávala. Nakoľko sme nevedeli aký produkt máme propagovať (o SEO analýze a analýze kľúčových slov sme vtedy ani nepočuli). Agentúre sme dôverovali, navrhli nám stratégiu s malým budgetom na jeden produkt a pustili sme sa do toho. Verili sme, že marketing stratégia bude fungovať.

Prvé zdanie klame

Asi 4 dni po spustení nám prišiel prvý dopyt. Radosť vo firme veľká. A tam to končilo. Neskôr sme zistili, že dopyt prišiel od konkurencie, ktorá zisťovala naše ceny. Nasledujúce 3 mesiace sa nič nedialo. Prvý mesiac sme boli extrémne zaneprázdnení a služobne sme absolvovali niekoľko zahraničných ciest. Nestíhali sme sa venovať marketingu a tak sme len čakali. 

Druhý mesiac 

Nakoľko nám po mesiaci neprišiel žiadny ďalší dopyt, oslovili sme agentúru, či netreba s tou reklamou niečo robiť. Cez Skype sme komunikovali s ich PPC človekom a jeho odpoveď nás zaskočila: ,,..asi by som mohol skúsiť toto ale neviem, myslíte, že by to bolo ok?“ nás to ako marketing-negramotných celkom zaskočilo. Tak sme počkali ďalší mesiac a nakoľko neprišiel žiadny dopyt, ukončili sme spoluprácu s mesačnou výpovednou dobou. Samozrejme počas tretieho mesiaca neprišiel žiaden dopyt. 

Marketing freya

 

Epizóda 4 – nová nádej

Po niekoľkých mesiacoch sme začali využívať služby mentoringu. Naša mentorka bola majiteľka marketingovej agentúry. Po niekoľkých mesiacoch mentoringu sme sa rozhodli skúsiť spoluprácu s jej agentúrou.

Prvé dva mesiace 

Nakoľko sme sa rozhodli investovať väčšiu sumu (cca 15 000 eue) začali sme sa pýtať. Odpovede boli skvelé, veľa vecí sa nám vysvetlilo. Aspoň sme si mysleli. Nastavila sa stratégia a pustili sme sa do toho. Boli sme informovaní, že prvý mesiac a do polky druhého mesiaca nemá zmysel čakať dopyty nakoľko štandardne kým človek na internete nakúpi, vykoná 6 návštev. Mali sme každý druhý týždeň sedenie o update – ukazovali nám čísla ktoré vyzerali dobre (pre nás marketingovo už trošku podkutých ale stále začiatočníkov). 

Tretí a štvrtý mesiac

V treťom mesiaci sme už boli nespokojní, nakoľko výsledky sa nedostavovali. Konfrontácia s agentúrou – odpoveď: „Sú Vianoce a ľudia nenakupujú podnikateľské služby v decembri.“ Ok. Prijali sme to a počkali na január. 

Január a …

Na konci januára sme už boli nahnevaní, čakali sme na výsledky ktoré sa nedostavili. Vo februári sme sa dohodli na stretnutí ohľadne tejto témy aj s našou mentorkou. Po hodine stretnutia sme už vedeli, že je zle (každý, kto absolvoval obchodné jednanie pozná ten pocit keď vie, že ten čo sedí oproti nemu sám neverí tomu, čo hovorí). Stretnutie skončilo podľa očakávania (nie práve formou empatického ukončenia spolupráce). Tak sme sa rozhodli zistiť akú prácu vykonala daná agentúra – objednali sme si audit. Výsledok auditu bol katastrofálny – hodnotenie hodnotiacej agentúry ohľadne práce, ktorú sme zaplatili – známka podľa školského systému -4. 

Poučenie 

Ako sme sa poučili – v ďaľšom článku 

Malá pikoška na záver – nakoľko naše služby sú korporátne, tak sme očakávali, že naše SEO články budú na podobne zameraných weboch. Výsledok? Naša firma sa objavila na stránkach s erotickým obsahom a portáloch venujúcim sa svojpomocnému postaveniu domu 🙂