Vyberte stranu

Napadla vám niekedy myšlienka rozšíriť vaše podnikanie práve sem? V nasledujúcom článku vám priblížime proces inkorporácie do Rumunska. Budeme sa snažiť prebrať tie aspekty rumunského trhu, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť vývoj vášho podnikania pozitívnym smerom. V našom článku sa dozviete súhrn informácii na založenie s. r. o. v Rumunsku.

Je zaujímavé pozorovať, ako sa práve v tejto krajine v posledných rokoch menia podmienky pre život a podnikanie. Hneď niekoľko faktorov svedčí o tom, že rumunské podnikateľské prostredie má do budúcnosti veľký investičný potenciál. Členstvo v Európskej únii, vysoká energetická nezávislosť, prudký rozvoj IT priemyslu a nízke zamestnanecké náklady. To je len niekoľko z nich. Podnikaniu v Rumunsku praje aj fakt, že má momentálne jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe. V tomto článku sa pokúsime podrobnejšie rozobrať benefity z investičného hľadiska. 

V roku 2007 Rumunsko vstúpilo do Európskej únie. Je členom NATO a OSN a jedným zo zakladajúcich členov WTO (EBRD). Ašpiruje napríklad aj na členstvo do OECD.

založenie sro v rumunsku

Tu je niekoľko všeobecných informácií :

 • Počet obyvateľov: 19,71 miliónov 
 • Hlavné mesto: Bukurešť 
 • Jazyk: rumunčina 
 • Mena: Nový rumunský lei (RON) 
 • Menový kurz ku dňu 9. 3. 2020 : 1€ = 4,82  (RON) 

Podnikanie v Rumunsku v skratke. Áno, či nie?

Aspekty, ktoré by vás mohli presvedčiť o inkorporácii práve sem, sú hlavne výhodná geografická poloha, rozvíjajúca sa ekonomika a priaznivé daňové podmienky.

Na prvý pohľad by sa však mohlo zdať, že založenie s. r. o. v Rumunsku nie je až taký dobrý nápad.  Jedným z dôvodov, prečo mnoho podnikateľov váha ísť na rumunský trh, sú predsudky. Ďalším je najmä 16% sadzba dane z príjmov právnických osôb. Je o niečo vyššia ako v ostatných krajinách východnej Európy. Napriek tomu má najnižšiu daň z príjmu pre mikropodnikateľov v Európe.

Od roku 2018 majú výnimku podnikatelia, ktorí sa zmestia do obratu 1 000 000 EUR (ohľadom na celkový objem realizovaného predaja a nie na zisky). Platia iba 3% daň. Navyše tí, ktorí sa rozhodnú najať miestneho rumunského pracovníka, môžu využiť zníženie dane o 1 až 3%.

Väčšina mladých Rumunov má dobrú znalosť anglického jazyka za pomerne nízke mzdové náklady. Priemerná mesačná mzda v Rumunsku je niečo málo cez 500 eur. Medzi ďalšie výhody podnikania v tejto krajine patrí aj fakt, že v súlade s nariadením pre malých podnikateľov tu až do výšky 49 000 eur nemusíte svojim zákazníkom účtovať DPH.

V niektorých regiónoch Rumunska sú dokonca veľké zahraničné investičné spoločnosti oslobodené od dane. 

Niekoľko podnikateľských faktov o Rumunsku

 • Je jedným z ôsmich najväčších výrobcov automobilov v rámci EU (Ford v Craiove, Renault Dacia v Pitesti a Daimler Mercedes Benz v Cugir a Sebes)
 • Najdynamickejšie sa rozvíjajúci sektor je práve IT priemysel
 • Má podpísané bilaterálne dohody zamerané na ochranu investícií a zamedzenie dvojitého zdanenia s viac ako 80 krajinami 
 • Obrovský potenciál má hlavne v oblasti poľnohospodárstva. Patrí mu 6. miesto v Európe v ploche poľnohospodárskej pôdy a popredné miesta v počte fariem
 • Energeticky je takmer nezávislé. V priemere 70-75 % primárnych energií má z vlastných zdrojov
 • Takmer polovica zo 100 najúspešnejších firiem v Rumunsku má registrované sídlo v Bukurešti 
 • Podľa OpenSignal je Rumunsko jedným z najlepších miest na svete s rýchlosťou 4G. Zaujalo štvrté miesto zo 78 krajín

Rumunská železničná sieť je rozlohou 22 298 km dokonca 15. najrozsiahlejšou železničnou sieťou na svete.

Založenie spoločnosti v Rumunsku

Zahraniční investori môžu otvoriť tieto typy rumunských spoločností : rumunská SRL (s. r. o. ), rumunská dcérska spoločnosť, rumunská pobočka, rumunský zastupiteľský úrad (kontaktná kancelária). 

Rumunská s.r.o.

Najobľúbenejšou formou spoločnosti je však S.R.L (s.r.o.) 

Podobne ako na Slovensku, aj založenie s. r. o. v Rumunsku pozostáva z niekoľkých krokov. 

V prvom rade si premyslite názov spoločnosti. Ten by mal byť originálny a autentický. Ďalším krokom je vypracovanie príslušných dokumentov. A síce spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny. Následne budete musieť vyplniť prihlášku do obchodného registra na príslušnom úrade.
Po zaslaní kompletného spisu do obchodného registra sa žiadosť spracuje zvyčajne do 3 pracovných dní.  Spoločnosť vám vieme založiť v rozmedzí 3 -7 dní.
Za účelom likvidácie a zrušenia spoločnosti bude tento postup trvať do 3 mesiacov.

Pamätajte, že základné imanie musí byť splatené na bankový účet a to vo výške minimálne 200 RON (ku dňu 9.3.2020 približne 41.50 EUR).

Virtuálne sídlo v Rumunsku

Investori,  ktorí nedisponujú miestom použiteľným ako kancelárske priestory, počas registrácie ich rumunskej spoločnosti môžu využiť služby virtuálnej kancelárie. V prípade tejto služby považujeme za vhodné overiť si, čo všetko služba zahŕňa. Minimálny štandard je skenovanie pošty a označenie poštovej schránky. Ponuka virtuálnych sídiel je sústredená primárne do  Bukurešti.

Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás. S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

 • Prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti
 • Vybavíme všetky potrebné dokumenty
 • Zriadime sídlo spoločnosti s preposielaním korešpondencie
 • Pomôžeme s otvorením bankového účtu
 • Zabezpečíme správu účtovníctva