Vyberte stranu

Nemecko patrí k zakladajúcim štátom Európskej únie. Je poprednou krajinou v oblasti ekonomického rozvoja v Európe. Podnikateľsky atraktívna je jeho poloha a ľahký prístup na Európske investičné trhy. Nemecká vláda je otvorená k vzniku zahraničných investícií či už ide o malé a stredné podniky alebo veľké korporácie. Ako na založenie s.r.o. v Nemecku sa dočítate nižšie.

Všeobecné informácie o krajine

informácie nemecko

Hlavné mesto: Berlín
Počet obyvateľov: 82 424 609
Oficiálny jazyk: nemčina
Mena: Euro

Podnikanie v Nemecku  v skratke. Áno, či Nie?

Nemecko je európskym ekonomickým lídrom a pôsobí tu mnoho nadnárodných spoločností. Taktiež je akousi základňu Európskej únie. Jedným z benefitov inkorporácie je veľa investičných príležitostí, primárne vo veľkých mestách ako Berlín.

Krajina ponúka skvelé prostredie na založenie spoločnosti aj vďaka vysoko kvalifikovanej pracovnej sile a rozvinutej infraštruktúre. Radí sa medzi najvyspelejšie krajiny v Eu a priemerná mesačná mzda patrí medzi najvyššie.  V roku 2019 to bolo okolo 3963 €. Miestna mena je Euro. Sadzba dane z príjmu právnických osôb je vo výške 15%. Je nutnosť počítať aj s mestskou samosprávnou daňou. Tá je stanovená v každom regióne v odlišnej výške. Výška DPH je 19%.

Niekoľko podnikateľských faktov o Nemecku

 • Je jedným z najväčších výrobcov automobilov v Európe a v roku 2019 dosiahla výroba automobilov zhruba 4,7 milióna kusov.
 • Drží si tretie miesto medzi poprednými svetovými vývozcami hneď za USA a Čínou.
 • Vedie svetové prvenstvo v EKO-priemysle
 • 0% DPH na podnikanie medzi členskými štátmi EÚ
 • Je centrom nadnárodných značiek (Volkswagen, Allianz, BMW, Siemens, Bayer)
 • HDP na obyvateľa (2018) 47 603,03 USD , miera rastu HDP (2018) 1,5 % medziročná zmena
GRAF: Podľa najnovších ročných ratingov Svetovej banky je Nemecko v rámci možností podnikateľského prostredia na 22. mieste medzi 190 ekonomikami. Poradie Nemecka sa zlepšilo na 22 v roku 2019 z 24 v roku 2018
založenie s.r.o. v Nemecku graf

Založenie spoločnosti v Nemecku

V Nemecku je možné založiť niekoľko typov spoločností.

 • Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH) Spoločnosť s ručením obmedzeným
 • Aktiengesellschaft (AG) Akciová spoločnosť
 • Offene Handelsgesellschaft (OHG) Otvorená obchodná spoločnosť
 • Kommanditgesellschaft (KG) Komanditná spoločnosť

Nemecká s.r.o

Najrozšírenejšou formou spoločnosti je GMBH (s.r.o) a tou sa zároveň budeme podrobnejšie zaoberať

Spoločnosť sa v Nemecku zakladá formou notárskej zápisnice pred notárom na základe plnej moci. 

Názov spoločnosti a predmet podnikania je nutné pred zápisom do obchodného registra  schváliť obchodnou a priemyselnou komorou. Po výbere preferovanej formy podnikania sa registrujte na miestnom obchodnom úrade (Gewerbeamt) a tiež v obchodnom registri.  

Bankový účet v Nemecku

Štandardná minimálna výška základného imania je stanovená na 25,000 Eur. To musí byť aspoň z polovice splatené na bankový účet. Druhou formou je UG. UG je niekedy tiež označované za Mini-GmbH a jeho cieľom je sprístupnenie podnikania pre začínajúcich podnikateľov. Pri tomto spôsobe stačí vložiť základné imanie vo výške 1,- EUR. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.

Čo sa týka otvárania bankového účtu nemecké banky zavádzajú prísne kritériá. Je to hlavne z dôvodu prevencie legalizovania príjmov z trestnej činnosti.  Preto vám jednoznačne odporúčame využiť služby profesionálov.  

Založenie nemeckej s.r.o trvá v priemere 2-3 týždne. Registrácia k DPH je dobrovoľná.  Zdôrazňujeme, že ide o pomerne zdĺhavý proces. 

Virtuálne sídlo v Nemecku

Nezabudnite však aj na dôkladný výber virtuálneho sídla. V hlavnom meste Berlín nájdete niekoľko luxusných adries, ktoré môžu zvýšiť status vašej spoločnosti. Treba si uvedomiť, že veľakrát je overenie vášho sídla prostredníctvom Google street view vašou prvou vizitkou v očiach potencionálneho klienta.  Referencie na poskytovateľa virtuálnej adresy si starostlivo preverte a takisto zvážte, ktoré doplnkové služby budete využívať. Úplným štandardom a minimom, ktoré vám odporúčame je zabezpečenie skenovania prichádzajúcej pošty a označenie poštovej schránky. 

Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás.  S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

 • prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti
 • vybavíme všetky potrebné dokumenty
 • zriadime sídlo spoločnosti s preposielaním korešpondencie
 • pomôžeme s otvorením bankového účtu
 • zabezpečíme správu účtovníctva