Vyberte stranu

Ďalšou z krajín Balkánu, ktorú by sme radi predstavili z hľadiska možností inkorporácie je Macedónsko. V priebehu posledných rokov došlo v Macedónsku k pozoruhodnému pokroku v liberalizácii hospodárstva a zlepšovaní podnikateľského prostredia. Založenie s.r.o. v Macedónsku, benefity miestneho podnikateľského prostredia a administratívne aspekty inkorporácie sme sa snažili zhrnúť v nasledujúcom článku. Krátky postup na založenie s.r.o. v Macedónsku vám prinášame v nasledujúcom článku.

 

Všeobecné informácie o krajine:

inkorporacia Macedónsko

 

  Počet obyvateľov: 2,077 miliónov

  Hlavné mesto: Skopje

  Jazyk: macedónština

  Mena: Macedónsky denár

  Menový kurz ku dňu 6.4.2020 : 1€ = 61.44 (MKD)

Priemerný vek obyvateľstva: 39.1 rokov

 

Podnikanie v Macedónsku v skratke. Áno, či Nie?

 

Podnikateľské prostredie v Macedónsku sa stále viac otvára a je prístupné novým trhom.

Priemerná mesačná mzda sa pohybuje okolo 300 EUR. Výmenný kurz miestnej meny (macedónsky denár)je stabilná od roku 1997 bez výraznejších zmien. Regulátorom finančného systému v krajine je Národná banka, ktorá zaručuje všetky vklady fyzických a právnických osôb. Preberá záruky za vklady a v prípade krachu banky vracia vklad majiteľovi účtu. Miestne banky sú stabilné a medzinárodné prevody spracúvané rýchlo a promptne.  Nemajú tiež žiadne obmedzenia. Daň z príjmu je stanovená vo výške 10%. Výška DPH je 18% pre všetky výrobky a služby s výnimkou:

  1. potravín, liekov, zdravotníckeho materiálu, kníh, vykurovacích telies, výpočtovej techniky, poľnohospodárskych potrieb, výrobkov určených pre dieti (5 %)
  2. z majetku (0,1 až 0,2 %)
  3. spotrebnej dane z uhľovodíkových derivátov, tabaku, alkoholu a luxusného tovaru (5 až 62 %) (zdroj: MZV, Ekonomická informácia o teritóriu. Posledná aktualizácia jún 2020)

Severné Macedónsko nepodpísalo dohodu OECD o automatickej výmene informácií medzi krajinami. V krajine neexistujú žiadne medzinárodné kontroly nad spoločnosťami a krajina nespolupracuje s verejnými daňovými úradmi iných krajín, ktoré pôsobia v Macedónsku. Na druhej strane jurisdikcia nemá povesť finančného centra (offshore), a preto sa fakturácia zo Severnej Macedónie nepovažuje za offshore fakturáciu. Ich finančný systém nereportuje vklady.Krajina tak isto nepodpísala dohodu (ako väčšina podpísaných krajín) s USA o hlásení osôb z USA, ktoré majú v tejto krajine účty.

 

Niekoľko podnikateľských faktov o Macedónsku

 

 

  • Podľa spoločnosti Business Insider UK sa Macedónsko umiestnilo na prvom mieste ako krajina s najnižšou daňovou povinnosťou na svete.
  • Podľa World Bank Group je Severné Macedónsko na 2. priečke hneď za Novým Zélandom s najvýhodnejšími podmienkami na podnikanie
  • Dobrá infraštruktúra: digitálny telekomunikačný systém, rozsiahla diaľničná sieť, dve medzinárodné letiská, spojenia do hlavných európskych dopravných stredísk
  • V posledných rokoch sa softvérový priemysel stal jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcim odvetvím macedónskej ekonomiky

 

Graf trhovej Bilancie Macedónska

 

Zdroj: https://take-profit.org

 

Založenie spoločnosti v Macedónsku

 

V Macedónsku je možné otvoriť niekoľko typov spoločností a síce :

  • Všeobecné partnerstvo, ktoré je združením dvoch alebo viacerých jednotlivcov alebo právnických osôb.
  • komanditné partnerstvo, je partnerstvo dvoch alebo viacerých subjektov alebo jednotlivcov, v ktorých aspoň jeden z spoločníkov je spoločne a neobmedzene zodpovedný za záväzky spoločnosti celým svojím majetkom
  • Akciová spoločnosť (AD) – spoločnosť, ktorá má definovaný kapitál (základné imanie) rozdelený na rovnaké časti (akcie).
  • Živnosť – fyzické osoby, ktoré podnikajú, sú povinné sa zaregistrovať ako samostatní majitelia.
  • Spoločnosť s ručením obmedzeným (DOO alebo DOOEL) – je zároveň najčastejším typom spoločnosti a procesu inkorporácie sa venujeme podrobnejšie v nasledujúcom odstavci.

Veľkou výhodou založenia s.r.o v macedónsku je fakt, že pri zakladaní spoločnosti nemusíte fyzicky navštíviť túto krajinu.

Spoločnosť založená v Macedónsku musí mať minimálne 1 riaditeľa, ktorým musí byť fyzická osoba a 1 akcionára, ktorým môže byť fyzická, alebo právnická osoba.

Virtuálne sídlo v Macedónsku

Pri zakladaní spoločnosti je nutné mať registračnú adresu priamo v Macedónsku, preto podrobne zvážte výber virtuálneho sídla. Odporúčame preveriť si poskytovateľa na základe referencií a informovať sa o doplnkových službách k virtuálnej adrese. Základné minimum je skenovanie pošty a označená poštová schránka. Najväčší výber sídiel je v hlavnom meste Skopje, kde si vyberiete aj z množstva luxusných adries.
Minimálna výška základného imania je 5000 Eur a to musí byť splatené na bankový účet do roka od založenia spoločnosti. Zaujímavosťou je, že základné imanie je splatiteľné aj v tovare. 

Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás.  S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

  • prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti
  • vybavíme všetky potrebné dokumenty
  • zriadime sídlo spoločnosti s preposielaním korešpondencie
  • pomôžeme s otvorením bankového účtu
  • zabezpečíme správu účtovníctva