Vyberte stranu

Už nejaký ten rok úspešne podnikáte na Slovenskom trhu a rozhodli ste sa expandovať do niektorej z krajín Balkánu? Ak áno, možno práve Albánsko bude jednou z krajín, ktorú si pre vaše podnikanie vyberiete.
Táto krajina je vstupnou bránou na Balkán a práve tento fakt by mohol byť pre vaše podnikanie zaujímavý. Ako na založenie s.r.o v Albánsku si prečítajte v nasledovnom článku.

Niekoľko všeobecných informácií:

albansko zalozenie sro
  • Počet obyvateľov: 2,83 milióna
  • Hlavné mesto: Tirana
  • Jazyk: albánčina
  • Mena: Albánsky lek (ALL)
  • Menový kurz ku dňu 11.3.2020 : 1€ = 123,08 (ALL)

Podnikanie v Albánsku v skratke.  Áno, či nie?

Napriek temnej minulosti je Albánsko stále väčším lákadlom pre investorov. 

Prístup k Iónskemu a Jadranskému moru robí príležitosť na spoluprácu s krajinami stredomorského regiónu. Najmä Južné pobrežie má potenciál pre rozvoj cestovného ruchu. 

Je členom WTA (World Trade organization) a CEFTA (Central European Free Trade Agreement). Veľkým benefitom pre investorov je fakt, že celkové náklady práce sú nižšie ako v ostatných európskych krajinách. Priemerná mesačná mzda tu nepresiahne 385 eur. Pritom až 57% populácie Albánska je mladších ako 35 rokov. Väčšina mladej generácie sú absolventi vysokých škôl s rozsiahlymi jazykovými schopnosťami. Okrem iného, Albánsko by sa dalo označiť aj ako daňový raj Balkánu. Štandardná sadzba dane je 15%. Znížená sadzba 5% sa uplatňuje napríklad pre spoločnosti, ktoré fakturujú menej ako 14 miliónov LEK ročne (cca 114.608 eur ku dňu 11.3.2020), IT spoločnosti vyvíjajúce sofvér, agrosubjekty a subjekty cestovného ruchu. Znížená sadzba je uplatniteľná na obdobie do 10 rokov.

Niekoľko podnikateľských faktov o Albánsku

  • Jednou z najdôležitejších činností je spracúvanie nerastných surovín. Albánsko deklaruje geologické zásoby približne 436 mil. t. ropy a 13,76 mld. m3 zemného plynu. Medzi dôležitých investorov patrí Kanadská spoločnosť Bankers Petroleum Ltd. Pritom ročne býva udelených 60 – 90 licencií na ťažbu. 
  • Významné sú zásoby uhlia, rašeliny a medenej rudy. 
  • Stavebníctvo v Albánsko dlhé roky stagnovalo. Dnes je tomu však inak. Na jeho rozvoji sa podieľa viac ako 2,5 tis. Spoločností.  Na trhu s nehnuteľnosťami ponúka Albánsko zaujímavé príležitosti. Ich trhová cena je nízka, ale má tendenciu rásť. 
  • Hlavným zdrojom zamestnanosti je poľnohospodárstvo. Čelí však mnohým problémom.
  • Sektor služieb sa dynamicky rozvíja a liberalizuje. Zlepšuje sa ponuka v oblasti online trhu aj IT sektora. 

Graf priamych zahraničných investícií :

Založenie spoločnosti  v Albánsku

V Albánsku existuje niekoľko typov spoločností : Spoločnosť s ručením obmedzeným (SH.A.K.), Akciová spoločnosť (SH.A), Všeobecné partnerstvá, Obmedzené partnerstvo, Reprezentatívna kancelária.

My sa však zemeriame na Spoločnosť s ručením obmedzeným. 

Pri zakladaní s.r.o. v Albánsku sa všetky podnikateľské subjekty musia zaregistrovať v Národnom registračnom stredisku. Spoločnosť sa považuje za oficiálne zaregistrovanú po dokončení registrácie v Národnom registračnom stredisku a po vydaní registračného osvedčenia. Registračný certifikát obsahuje jedinečné obchodné identifikačné číslo ktoré je potrebné pri rokovaniach s väčšinou inštitúcií a obchodných partnerov. 

Minimálna výška základného imania pre založenie s.r.o. v Albánsku je 200 LEK (ku dňu 10.3.2020 cca 1,62 Eur). Základné imanie nemusí byť splatené na bankový účet, postačuje prehlásenie správcu vkladu.   

Najväčšia ponuka virtuálnych sídiel je v hlavnom meste Tirana. Tu nájdete aj lukratívne adresy, ktoré môžu zvýšiť rentabilitu vášho businessu, ako aj prestíž vašej spoločnosti voči obchodným   partnerom. Odporúčame však podrobne si overiť referencie na poskytovateľa sídla a informovať sa na servis, ktorý je zahrnutý do konečnej sumy. 

Založenie spoločnosti v tejto krajine trvá pri profesionálnom servise cca 3-7 pracovných dní. 

Ak neviete kde začať, alebo si na založenie spoločnosti netrúfate sami, kontaktujte nás.  S radosťou za vás preberieme celú byrokraciu.

prevedieme vás celým procesom založenia spoločnosti

-vybavíme všetky potrebné dokumenty

– zriadime sídlo spoločnosti s preposielaním korešpondencie

– pomôžeme s otvorením bankového účtu

– zabezpečíme správu účtovníctva