Vyberte stranu

Každý z nás pozná ten pocit, keď sa ocitne v situácii, ktorú nemôže ovplyvniť v rozsahu, v akom by si želal. Túžba mať kontrolu nad životom, biznisom je úplne prirodzená. Nie je ale možné získať kontrolu nad všetkými situáciami a ich aspektami. Život rovnako ako podnikanie je totiž sínusoida vzostupov a pádov. Rituály v podnikaní ale aj v bežnom živote vám môžu priniesť akúsi rovnováhu, balans a stabilitu.

Rituály v podnikaní ako nástroj udržateľnosti a emocionálnej stability

Na udržanie elánu na tejto horskej dráhe mi pomáhajú rituály. Prostredníctvom tých som sa naučil lepšie plánovať, ale aj zvládať stresové situácie. Zastávam názor, že nie je umenie tváriť sa, že nemám stres. Jedná sa o prirodzenú reakciu organizmu na situácie. Treba sa však naň vedieť pripraviť resp. naučiť sa ho zvládať.

 Chronický stres dokázateľne oslabuje nielen našu dušu, ale aj telo. Ten často pramení zo zlého zadelenia času a úloh. Z pocitu, že niečo nestíham, že sa nevenujem tomu, čo mám rád.

Uvedomil som si, že  je pre mňa dôležité dodržiavať či už každodenné rituály, alebo také, ktoré praktizujem pravidelne v určitých intervaloch.
Snažím sa praktizovať čo najviac tých zdraviu prospešných. Zároveň si uvedomujem, že zdravie je súzvuk psychického a fyzického aspektu. Práve preto po kvalitnej cigare alebo rume s kolegom nemám žiadne výčitky svedomia. Aj keď nie sú úplne vhodné na telesné zdravie, psychické pookriatie pri nich vyváži častokrát dlhý stresujúci týždeň. Rituály pre mňa znamenajú prepojenie so sebou samým, zastavenie sa, oporu, bezpečie a pomáhajú mi uzemňovať moju dosť turbulentnú povahu.

Niekoľko mojich zaužívaných rituálov

Vopred plánovaná činnosť mi pomáha nachádzať stabilitu a získavať čoraz väčšiu kontrolu nad životom.

Ranné rituály

Neviem si predstaviť ráno bez dobrej kávy, vedomého dýchania (meditácie) studenej sprchy a dobrých raňajok. Už len ten pocit, že ma toto všetko čaká mi pomáha vstávať. Vedomé  dýchanie mi pomáha pripraviť telo na stresovú situáciu (nepríjemný telefonát atď) a následne telo zrelaxovať po stresujúcej situácii.

Masáž , sauna a otužovanie

Jedným z prvých rituálov, ktoré som začal robiť bolo vyhradiť si čas na masáž. Tak vznikol návyk, rituál, ktorý mi umožňuje zastaviť sa, zrelaxovať telo aj dušu. Prvým krokom bolo vyhradiť si deň a čas. Naplánovať si to. Zrazu sa stalo, že v čase v ktorom som sa väčšinou naháňal a myseľ mi blúdila kade – tade som sa dokázal zastaviť a urobiť niečo prospešné pre seba. Pozitívny prínos rituálu trvá nielen počas jeho realizácie, ale dokáže blahodárne vplývať na čas pred a po ňom. Tento rituál praktizujem v stredu. Delí mi týždeň na dve časti (pred a po). Začiatok týždňa je hektický, avšak myšlienka, že za pár dní si doprajem odmenu vo forme masáže je pre mňa revitalizujúca.

Predýchanie a príprava na stresovú sitáciu

Na nepríjemnú situáciu sa pripravujem vedomým dýchaním. Nepríjemná situácia pre mňa je napríklad agresívny telefonát, tunel na MRI. Pomôže mi to racionálne ju prekonať.

Predýchanie po stresovej situácii

V prípade, že ma niečo nahnevá, snažím sa z hlboka predýchavať (kolega, priateľka, kuriér).

Naplánovanie si športovej aktivity

Šport je jedna z činností, ktorá pomáha mojej mysli zresetovať. Športové aktivity si plánujem niekoľko krát do týždňa, či už ide o fyzické cvičenie, alebo beh.

Plánovanie posedenia s priateľmi

Minimálne raz v týždni sa stretávam s priateľmi. Zásadne vynechávam pracovné témy.

Naplánovanie gastronomického pôžitku

Mám rád dobré jedlo a ochutnávať a experimentovať mi prináša potešenie a pôžitok. Rád si preto naplánujem posedenie v dobrej reštaurácii a vyberiem si špecialitu z miestnej ponuky.

Toto je výber z tých návykov, ktoré pomáhajú mne. Určite aj vy máte tie, ktoré pokladáte za efektívne.

Čo funguje Vám?

Mgr. Norbert Gyürüsi

Jeden z majiteľov Freya Corporation s.r.o