Vyberte stranu

Naša firma sa zaoberá zakladaním spoločností v zahraničí. Pomáhame podnikateľom expandovať. Inkorporačné služby sú žiaľ segmentom, ktorý bol extrémne zasiahnutý uzavretím hraníc. Situácia v spojitosti s COVID-19 nám vôbec nepriala. Aj keď sme mali dostatok klientov, nemohli sme vycestovať. Na druhej strane veľa klientov, ktorí u nás mali vykonané služby tesne pred krízou sa stali platobne neschopnými. Vo Freya Corporation sa snažíme vytvárať čo najväčšie portfólio služieb vo väčšine štátov sveta, no primárne sa zameriavame na Maďarsko. Poľahčujúcou okolnosťou pre našu spoločnosť je fakt, že máme vlastné personálne kapacity priamo v Maďarsku. Hraničné priechody po uvoľnení opatrení sme prešli tesne po ich otvorení. V našom článku sa okrem užitočných informácií dočítate aj to, ako sme to vnímali. 

Hraničné priechody po uvoľnení opatrení vlády

K zrušeniu hraničných kontrol s Maďarskom došlo 5.júna. Tak isto na vnútornej hranici s Rakúskom a Českou republikou. Neskôr sa za zdravotne bezpečné krajiny bez nutnosti absolvovania COVID testu považovali nasledovné: Bulharsko, Cyprus, Česko, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fńsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko. 

Aktuálne zo zoznamu bezpečných krajín vypadlo Bulharsko a Čierna Hora. Pribudli ale nasledovné krajiny: Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Írsko, dokonca Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea a Čína.

Hraničné priechody po uvoľnení expanzia

Zdroj: www.mzv.sk

Hraničné priechody – ostatné krajiny sveta

Pri návrate do SR z ostatných krajín sveta je povinné preukázať sa negatívnym COVID testom nie starším ako 96 hodín. Pokiaľ osoba prichádza na územie Slovenskej republiky cez kontrolovaný priechod je povinná preukázať sa negatívnym testom priamo na hranici. Pokiaľ ale prechádza cez hraničný priechod, ktorý je nekontrolovaný, preukáže sa negatívnym COVID testom až na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Je tak isto povinná absolvovať domácu izoláciu spolu s osobami žijúcimi s ňou v spoločnej domácnosti. 

O aktuálnych obmedzeniach ohľadom prekračovania hraníc sa dozviete na webe Ministerstva zahraničných vecí TU.

Tesne po otvorení hraníc sme navštívili niekoľko krajín a prešli viacero hraničných prechodov.

Aké sú naše postrehy s prechodom hraníc po uvoľnení situácie?

Ako sme vyššie spomínali, krátko po otvorení hraníc sme aj my vo Freya Corporation absolvovalo niekoľko služobných ciest. Ako to prebiehalo a ako sme to celé vnímali?

1. Hraničné priechody po uvoľnení opatrení Slovensko – Maďarsko

Pred zrušením 24h prechodu do okolitých krajín policajti vydávali na povolenia na prechod pečiatky s dátumom vstupu a odchodu. Nepríjemné situácie nastávali keď pečiatka nebola dostatočne viditeľná a policajti nás chceli poslať do karantény. Po zrušení formulárov je prechod cez hranice s Maďarskou republikou bezproblémový. 

2. Hraničné priechody po uvoľnení opatrení Maďarsko – Chorvátsko

Po otvorení hraníc sme dvakrát služobne navštívili Chorvátsko. Cez webovú stránku maďarskej colnej správy si môžete vopred vyplniť žiadosť o prechod. Tlačivo nájdete TU. Výhodou tlačiva je skrátený čas na hranici bez nutnosti vyplniť formulár na hranici. Hranicu sme prekračovali o cca 21:30. Na hranici z maďarskej  strany colník nekontroloval nič okrem OP – teda nepožadoval ani žiadny formulár. Požadoval informácie o ceste – bez výraznejšieho zdržania sme prešli. 

Na Chorvátskej strane colník empaticky mávol rukou a pustil nás ďalej. 

3. Hraničné priechody po uvoľnení opatrení Chorvátsko – Slovinsko

Prechod slovinskej hranice (smer Zágreb – Ljublana) – bol trošku pomalší. Zdržanie na hranici bolo asi 30 minút. Chorvátsky colníci kontrolujú OP avšak bez výraznejších komplikácii púšťajú. Slovinská strana je prísnejšia, žiada účel cesty, cieľ cesty a dobu zdržania sa v krajine (pokiaľ Slovinsko nemáte ako tranzitnú krajinu.


4. Hraničné priechody po uvoľnení opatrení Slovinsko – Maďarsko

Slovinsko Maďarská hranica bola samozrejme bez kontroly a zdržania. 


Pár zaujímavostí zo strany kolegov : 

  • pred otvorením hraníc voči občanom DE sa niektorí nemeckí klienti dostali do situácie, kde boli pokutovaní a následne poslaní do karantény – kontroly áut sa však nevykonávali na hraniciach ale na prvom odpočívadle po prekročení rakúsko-maďarskej hranice. 
  • Poľskí občania ktorí cestujú do zahraničia (nakoľko je obmedzenie na PL hranici) cestujú okolo – ČR- AU/ DE. 

Aké sú vaše postrehy s prekračovaním hraníc po uvoľnení opatrení v týchto a iných krajinách? Stihli ste už v rámci vášho biznisu vycestovať? Ak áno, kam to bolo? Budeme radi, ak nás kontaktujete a vymeníme si skúsenosti.
Veríme však, že všetko sa časom dostane do normálu a opäť budeme môcť cestovať či už služobne alebo v súkromí.