Vyberte stranu

Čakajú nás zmeny v procese fakturácie. Oznámila to finančná správa a zmeny plánuje uplatňovať pomerne rýchlo. Cieľom je odľahčiť podnikateľov od podávania a vypracovania výkazov. Nový spôsob, tzv. e-faktúra umožňuje elektronické zasielanie údajov z faktúr finančnej správy ešte pred vystavením samotnej faktúry. Minister financií SR, Eduard Heger uvádza, že e-faktúra by mala byť zároveň nástrojom v boji proti daňovým únikom. Výkazy sa po zavedení tohto procesu zautomatizujú a zjednodušia.  Podniky budú povinné zasielať údaje z tržieb z e-Kasy, z vystavených faktúr a takisto by mali o prijatých faktúrach informovať aj odberatelia.[1]

E-faktúra ako ju poznáme v Maďarsku

Funguje tu už dva roky. Komunikácia úradov, občanov a podnikateľov je elektronická a Maďarsko zriadilo dva typy elektronických schránok:

  • ügyfélkapu, zákaznícka schránka,
  • cégkapu, resp. firemná schránka.

Všetci občania Maďarska majú zriadenú elektronickú schránku, ügyfélkapu (zákaznícka schránka). Táto e-schránka združuje všetky úrady a prostredníctvom nej môžu občania s úradmi komunikovať. Táto cesta sa osvedčila ako veľmi efektívna. Zároveň, všetky maďarské úrady komunikujú elektronicky cez vlastnú elektronickú schránku.

Zákaznícku schránku si musí zriadiť aj každý zahraničný podnikateľ, ktorý expanduje na maďarský trh. Zároveň si musí založiť aj cégkapu, firemnú schránku.

Elektronické zasielanie faktúr maďarskej finančnej správe funguje už 2 roky prostredníctvom Real Time Invoice Data Reporting (RTI). Tento spôsob sa ukázal ako veľmi výhodný a funguje mimoriadne stabilne. Okrem iného je jeho dôležitou úlohou aj eliminácia daňových únikov. [2]

Účtovné programy sú prepojené s finančnou správou

Systém RTI, ako ho poznajú v Maďarsku, je prepojením účtovných programov a systému finančnej správy. V Maďarsku fungujú preto iba certifikované programy a sú nahlásené na finančnej správe. Pred zavedením modelu RTI museli všetky účtovné softvéry prejsť certifikáciou, ktorú finančná správa akceptovala.

Toto automatizované prepojenie podnikateľa a finančnej správy znamená hlavne to, že v rovnakom momente vystavenia faktúry dostane finančná správa automaticky všetky údaje z tejto faktúry. Povinnosť posielať informácie z faktúry majú všetky fyzické a právnické osoby.

Na Slovensku vyvoláva paniku aj predstava, že po vystavení faktúry firma nebude môcť robiť ani najmenšie zmeny, napr. v prípade chyby. V Maďarsku sa preto faktúra verifikuje. A až po jej verifikácii v systéme sa posielajú na finančnú správu. Verifikáciou sa faktúra považuje za vystavenú.

Ako bude e-faktúra fungovať na Slovensku?

Podľa pripravovaného zákona budú mať podnikatelia povinnosť ešte pred konečným vyhotovením faktúry zasielať určité informácie z faktúry finančnej správe. Táto povinnosť bude platiť aj pre odberateľov, ktorí budú povinní zasielať prijaté faktúry.

K dispozícii by mali byť dva spôsoby realizácie. Prvým by mal byť účtovný softvér certifikovaný finančnou správou a tým druhým bezplatná štátna aplikácia, ktorá sa aktuálne ešte len vyvíja.[3]

Maďarské skúsenosti z účtovníctva na Slovensku

FreyaCorporation už niekoľko rokov pôsobí v oblasti účtovníctva na maďarskom trhu. Slovenská pobočka prechádza interným školením, prostredníctvom ktorého získa nadpriemerné skúsenosti od kolegov z maďarskej pobočky. E-faktúra preto nás a našich klientov neprekvapí, práve naopak, sme na ňu maximálne pripravení.

[1]Teraz.sk, E. Heger, Zavedenie e-faktúry odbremení podnikateľov

[2] Kullová, Z. Odhalili sme model, ktorý inšpiruje Hegera pri e-faktúrach. Maďari ho majú tri roky

[3] Podnikajte.sk, Pripravuje sa nová povinnosť pre podnikateľov: údaje z každej faktúry pôjdu finančnej správe