fbpx
Vyberte stranu

Živnosť v Nemecku

Ak si plánujete založiť živnosť v Nemecku, tak sa nevyhnete niekoľkým dôležitým administratívnym úkonom, ako napr. podanie žiadosti, vyplnenie viacerých dotazníkov a správne nastavenie účtovníctva.  Tak ako v iných krajinách aj živnosť v Nemecku podlieha konkrétnym pravidlám rôznych inštitúcií. Na čo sa treba pripraviť?

 

Ako a kde založiť živnosť v Nemecku?

Na začiatok stačí poslať žiadosť poštou miestnemu úradu, ktorý vám obratom pošle dotazník. Ak máte záujem vyplniť dotazník online, možné je to v prípade, že využijete služby našej kolegyne v Nemecku, ktorá disponuje špeciálnym certifikátom pre tento úkon. Štandardne získate z daňového úradu daňové číslo do 4 týždňov.

Vyplňovanie formulárov však nekončí.  Prídu vám ďalšie dotazníky z dvoch inštitúcií a ich vyplnenie závisí od účelu a podmienok vašej činnosti:

 • obchodná komora– členstvo je pre živnostníka povinné
 • obchodné združenie– členstvo je povinné len v prípade, ak má živnostník vlastných zamestnancov, alebo, ak vykonáva činnosť, ktorá je riziková

 

Živnosť v Nemecku s pravidelným účtovníctvom

Pripravte sa na to, že v Nemecku treba vykazovať účtovníctvo mesačne.  Živnostník je povinný zaplatiť 19 % DPH z faktúr, ktoré sú zaplatené, nie vystavené. Problém nastáva, ak má živnostník príjem len od jednej firmy. Môže prísť k podozreniam, že nejde o živnosť, ale o závislú zárobkovú činnosť a v tomto prípade je firma, pre ktorú živnostník pracoval povinná zaplatiť odvody do zdravotnej a dôchodkovej poisťovne.

 

Poistenie v Nemecku prináša benefit pre rodinu

Ak sa živnostník rozhodne pre poistenie v Nemecku, môže si vybrať súkromné alebo zákonné poistenie.  Zákonnou poistkou živnostník získava benefit. Za jeden poplatok vie poistiť celú rodinu napríklad v prípade, že je manželka doma s deťmi.

Povinnosť dôchodkového poistenia sa viaže len na špecifické povolania, ako napr. stavebný inžinier, právnik, murár alebo elektrikár.

 

Ak rozmýšľate, ako odštartovať úspešný biznis a či je živnosť v Nemecku tá pravá forma podnikania pre vás, poraďte sa s našimi kolegami. Pomôžu vám zodpovedať ďalšie právne, účtovné otázky týkajúce sa živnosti v Nemecku.  

  Zabezpečíme potrebné dokumenty.
  Zabezpečíme úradné preklady.
  Komunikujeme za vás s úradmi.
  Doplníme podania ak dôjde k vyžiadaniu zo strany finančnej správy.

  Na vaše otázky vám odpovie:

  Mgr. Branislav Príbojský

  +421 903 514 815

  pribojsky@freyacorp.com

  Čas dodania

  do 10 dní

  Cena služby

  od

  Napíšte nám alebo zavolajte na číslo +421 903 514 815

  13 + 9 =